zdjecie
Oddziały PoCANCERowanych
Oddziały PoCANCERowanych
 

Rak to choroba, która ciągle wywołuje w nas najwięcej strachu, obaw i myśli, które niestety, ale kojarzą się ze śmiercią. Nadal większa część społeczeństwa uważa, że rak jest nie do pokonania, że odbiera dzieciństwo, możliwość spełniania marzeń i nadzieję na życie.


Choć świadomość społeczeństwa na ten temat pomału zaczyna się zmieniać - działania wielu fundacji, temat nagłaśniany w mediach, ludzie, którzy o raku mówią - powodują, że z rakiem zaczynamy się oswajać. Programy profilaktyczne dają nam możliwość korzystania z badań i przypominają nam o nich. Częściej chodzimy do lekarza, częściej sie badamy... robimy więcej, by chorobie zaradzić. Ale niestety, bywa i tak, że część z nas diagnozę rak usłyszy. I wszystko to co usłyszeliśmy w telewizji, zobaczyliśmy na plakacie informacyjnym przestaje być wiarygodne. Nie jest dla nas wystarczającą motywacją do walki o zdrowie i nadzieją, że raka pokonamy.

 

Czego wówczas potrzebujemy najbardziej?


Żywego potwierdzenia na to co usłyszeliśmy czy przeczytaliśmy. Potrzebujemy kontaktu z ludźmi, którzy kiedyś byli w takiej samej sytuacji w jakiej my jesteśmy teraz. Wszyscy potrzebujemy nadziei popartej dowodami w postaci ludzi, którzy z rakiem wygrali.

Fundacja Pocancerowani wspólnie z Fundacją Spełnionych Marzeń przygotowała projekt "Oddziały PoCANCERowanych". Wychodzimy na przeciw oczekiwaniom i potrzebom, jakie mają osoby chorujące i wspierające. Priorytetem jest dla nas pacjent - mały i duży - każdy, kto z nowotworem toczy walkę, by dać mu nadzieję i motywację do codziennych zmagań o własne życie. Zależy nam, by każdy uwierzył we własne zwycięstwo - pacjent, że rak nie odbierze mu życia, rodzic - że choroba nie zabierze jego ukochanego dziecka. Dzięki poznaniu ludzi, którzy temat nowotworu znają od podszewki, bo sami w przeszłości chorowali, a teraz normalnie żyją - studiują, pracują, uprawiają sporty - łatwiej, osobie w trakcie choroby uwierzysz w szanse własnego powrotu do normalności.


Z grupą byłych pacjentów, organizujemy wizyty na oddziałach onkologicznych, by swoim doświadczeniem, swoją energią i własnym przykładem dawać świadectwo życia. Chcemy nieść nadzieję i zagrzewać do walki, dlatego naszym hasłem przewodnim jest #HopeAndFight - nadzieja i walka.


Główne cele projektu to:

- aktywizacja byłych pacjentów onkologicznych oraz ich integracja jako wolontariuszy oddziałów onkologicznych
- prezentacja świadectw byłych pacjentów onkologicznych jako element wspomagający proces leczenia
- wsparcie systemu rodzinnego w procesie leczenia pacjentów onkologicznych


Nadal jesteśmy trochę jak ten niewierny Tomasz - nie uwierzymy, póki nie zobaczymy... Pokażmy, że rak to tylko przejściowy etap w naszym życiu, który wbrew pozorom więcej może dać niż zabrać.


#HopeAndFight - dołącz do projektu i daj nadzieję do walki pacjentom i ich najbliższym! Zapraszamy do naszej facebook'owej GRUPY!