Domowe Wypieki BIO

Ciężko nie zgodzić się ze stwierdzeniem, iż domowe nalewki są częścią polskiej tradycji kulinarnej przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Do dnia dzisiejszego korzysta się bowiem z cudownych, dawnych receptur na ten wspaniały trunek. Doskonałym przykładem jest chociażby popularność słynnej nalewki po staropolsku, która cieszy się sporym uznaniem nie tylko w naszym kraju, ale również poza jego granicami. Smak tego doskonałego trunku doceniło już bowiem wielu zadowolonych konsumentów.

Nalewka jest niczym innym jak napojem alkoholowym na bazie spirytusu (stąd nazwa nalewka spirytusowa), zawierającym wyciągi z owoców, korzeni, kwiatów lub ziół. W zależności od rodzaju i receptury tego szlachetnego trunku, może on zawierać od 40 do 50 % czystego alkoholu (choć w tym względzie zdarzają się zarówno wartości niższe i wyższe). Sam smak nalewki może charakteryzować się zarówno słodyczą (np. nalewki z owoców dosładzane syropem jak na agabagietka.pl), jak i cierpkością połączoną z nutką charakterystycznej goryczki (np. nalewki z ziół). Cały sekret smaku wiąże się między innymi z poszczególnymi etapami produkcji nalewek. Duża w tym zasługa procesu maceracji, czyli zmiękczania składników trunku poprzez zalanie ich spirytusem w odpowiedni sposób i w odpowiednich warunkach.

Do najpopularniejszych przedstawicieli tego gatunku w Polsce należą niewątpliwie: aromatyczna kardamonka (nalewka korzenna), benedyktynka (popularna nalewka na bazie starannie wyselekcjonowanych ziół), krupnik (staropolska nalewka miodowa z bogatą tradycją) oraz tzw. nalewka aptekarska, posiadająca silne właściwości lecznicze. Równie popularne są także nalewki mieszane, uzyskiwane w wyniku łączenia poszczególnych składników trunku.

Zróżnicowany skład nalewek w połączeniu z właściwie przeprowadzonym procesem ich wyrobu sprawiają, że podobnie jak wino, są one idealnym dodatkiem do różnego rodzaju potraw (szczególnie tych pikantnych) oraz doskonale smakują także jako aperitif. Nalewki już tradycyjnie podaje się w małych, wąskich kieliszkach (około 50 ml) z charakterystycznymi zdobieniami.

Przewiń do góry